Экономическая статистика – это глаза и уши аналитика, это инструмент функциональной диагностики, необходимый для принятия адекватных управленческих и политических решений, это - зеркало, в котором отражается живой социально-экономический организм: иногда - в целом, иногда - его отдельные составляющие элементы... (подробнее...)

Review of Economics and Statistics

Опубликовано на портале: 22-09-2003
Rati Ram Review of Economics and Statistics. 1990.  Vol. Vol. 72. No. 2. . P. pp. 266-274.
Fairly recent data for about 100 countries indicate that as the average level of schooling increases, educational inequality first increases, and, after reaching a peak, starts declining in later phases of educational expansion. The turning point occurs when average schooling is about seven years. The observed empirical generalization, which seems quite robust, appears to have important implications for educational and distributional policies and for research on the linkage between education and income inequality.