NBER Working Paper Series

Опубликовано на портале: 21-12-2007
Robert E. Hall, Charles I. Jones NBER Working Paper Series. 1998.  No. 6564.
Output per worker varies enormously across countries. Why? On an accounting basis, our analysis shows that differences in physical capital and educational attainment can only partially explain the variation in output per worker we find a large amount of variation in the level of the Solow residual across countries. At a deeper level, we document that the differences in capital accumulation, productivity, and therefore output per worker are driven by differences in institutions and government policies, which we call social infrastructure. We treat social infrastructure as endogenous, determined historically by location and other factors captured in part by language.
ресурс содержит полный текст, либо отрывок из него ресурс содержит гиперссылку на сайт, на котором можно найти дополнительную информацию
Опубликовано на портале: 07-10-2003
Daron K. Acemoglu NBER Working Paper Series. 2002.  No. 9377.
В статье рассматриваются различные аспекты политической экономии, связанные с выбором обществом неэффективных политик и институтов. Статья развивает аргумент о том, что существует эмпирическая и теоретическая основы полагать, что неэффективные политики и институты превалируют в обществе, так как служат интересам отдельно взятых политических групп, обладающих властью.