Финансовая экономика - это область теоретико-прикладных знаний о законах функционирования финансовых потоков и отношений между всеми субъектами экономической системы... (подробнее...)

Всего статей в данном разделе : 34

Опубликовано на портале: 01-11-2007
Cheng Hua SSRN Working Papers. 2006.
We develop a dynamic model in which traders have differential information about the true value of the risky asset and trade the risky asset with proportional transaction costs. We show that without additional assumption, trading volume can not totally remove the noise in the pricing equation. However, because trading volume increases in the absolute value of noisy per capita supply change, it provides useful information on the asset fundamental value which cannot be inferred from the equilibrium price. We further investigate the relation between trading volume, price autocorrelation, return volatility and proportional transaction costs. Firstly, trading volume decreases in proportional transaction costs and the influence of proportional transaction costs decreases at the margin. Secondly, price autocorrelation can be generated by proportional transaction costs: under no transaction costs, the equilibrium prices at date 1 and 2 are not correlated; however under proportional transaction costs, they are correlated - the higher (lower) the equilibrium price at date 1, the lower (higher) the equilibrium price at date 2. Thirdly, we show that return volatility may be increasing in proportional transaction costs, which is contrary to Stiglitz 1989, Summers & Summers 1989’s reasoning but is consistent with Umlauf 1993 and Jones & Seguin 1997’s empirical results
ресурс содержит полный текст, либо отрывок из него
Опубликовано на портале: 21-06-2006
Michael Lenox Research Policy. 2005.  Vol. Volume 34. Issue 5. P. Pages 615-639.
In this paper, we focus on the potential innovative benefits to previous corporate venture capital(CVC), i.e. equity investments in entrepreneurial ventures by incumbent firms. We propose that previous termcorporate venture capitalnext term programs may be instrumental in harvesting innovations from entrepreneurial ventures and thus an important part of a firm's overall innovation strategy. We hypothesize that these programs are especially effective in weak intellectual property (IP) regimes and when the firm has sufficient absorptive capacity. We analyze a large panel of public firms over a 20-year period and find that increases in previous termcorporate venture capitalnext term investments are associated with subsequent increases in firm patenting.
Опубликовано на портале: 18-08-2004
Василий Леонидович Перминов
Данный библиографический список рекомендован при изучении дисциплины "Анализ финансовой отчетности" для бакалавров экономического университета.
ресурс содержит полный текст, либо отрывок из него
Опубликовано на портале: 31-12-2010
Е Е Григориади Корпоративные финансы. 2007.  № 2 (2). С. 91-111.
Статья представляет собой обзор исследований, посвященных изучению внутренних рынков капитала диверсифицированных компаний. Рассматриваются проблемы активности внутренних рынков капитала и эффективности их функционирования. Уделяется внимание таким вопросам, как измерение эффективности через показатели, отражающие эффективность инвестирования фирмы, возможные причины и условия неэффективности, способы повышения эффективности инвестирования капитала и внутренних рынков капитала в целом.