Quarterly Journal of Economics

Опубликовано на портале: 22-03-2007
Joshua D. Angrist, Alan B. Krueger Quarterly Journal of Economics. 1991.  Vol. 106. No. 4. P. 979-1014.
The authors establish that season of birth is related to educational attainment because of school start age policy and compulsory school attendance laws. Individuals born in the beginning of the year start school at an older age, and can therefore drop out after completing less schooling than individuals born near the end of the year. Roughly 25 percent of potential dropouts remain in school because of compulsory schooling laws. They estimate the impact of compulsory schooling on earnings by using quarter of birth as an instrument for education. The instrumental valuables estimate of the return to education is close to the ordinary least squares estimate, suggesting that there is little bias in conventional estimates.