American Sociological Review

Опубликовано на портале: 22-05-2004
Lane Kenworthy American Sociological Review. 2002.  Vol. 67. No. 3. P. 367-388.
A number of studies have found an association between corporatist institutions and low unemployment in the 1970s and 1980s. Three gaps in the understanding of corporatism's labor market effects are addressed. The results suggest that wage coordination was conducive to low unemployment in the 1980s because it fostered moderation in labor costs, spurred faster economic growth, and encouraged governments to more aggressively pursue policies to reduce unemployment.